fbpx

O nas

 

Grzane Wino to zespół, który tworzy muzykę akustyczną z gatunku piosenki literackiej, śpiewanej poezji czy jak niektórzy mówią ballady folkowej (tzw. Krainy Łagodności). Chętnie wykracza poza rejony spokojnego nurtu, ukazując swoją wirtuozerię w zagrywkach irlandzkich oraz improwizacji na scenie. Poetyckie, poruszające teksty Bożeny Spryńskiej ubrane w ciepłe dźwięki skrzypiec i harmonijki ustnej wzruszają, bawią i zachęcają do refleksji.
Lista sukcesów festiwalowych zespołu jest bardzo długa. Zespół od 2016 roku wygrywa najważniejsze turystyczne i poetyckie festiwale w Polsce, czego zwieńczeniem jest Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Interporta w roku 2020. Owocem podbojów festiwalowych i pracy twórczej są cztery albumy „Bieszczady”, „Zielone Pudełko”, „Melodie Nocy” i „Po tamtej stronie gór”, które powstały w niespełna 6 lat. Zespół grywa koncerty na scenach rozgłośni radiowych, domów kultury, ale również scenach plenerowych. Należy wspomnieć również o takich sukcesach jak koncert w Trójkowym Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej czy występ wokalisty zespołu w programie telewizyjnym „Szansa na Sukces”.

Marcin Iżela

wszechstronny artysta, który zdobywa uznanie jako lider, wokalista i kompozytor. Absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu na kierunku Gitary Jazzowej, uczeń Piotra Domagały. Jego muzyczna podróż obejmuje zespoły, które tworzył z pogranicza bluesa, jazzu oraz ballady folkowej. Pomimo spokojnego charakteru, energetyczne występy na scenie podkreślają pasję i zaangażowanie w tworzenie muzyki.

Marcin to nie tylko muzyk, ale również inspirujący twórca, który nieustannie poszukuje nowych form wyrazu w świecie poezji śpiewanej. Jego talent, kreatywność i zaangażowanie w sztukę czynią go jednym z czołowych przedstawicieli współczesnej sceny tzw.”krainy łagodności”

(gitara akustyczna i śpiew)

Piotr Zapart

wybitny gitarzysta fingerstyle, wykorzystujący na gitarze techniki perkusyjne, w sposób porównywalny do mistrzów jak Chet Atkins czy Tommy Emmanuel. Jego umiejętności obejmują nie tylko virtuozerską grę na gitarze akustycznej, ale również śpiew, kompozycję i aranżacje utworów. Piotr kształtuje własny, unikalny styl muzyczny, tworząc niezwykłe połączenie dźwięków, lekkości zagrywek i pięknych melodii. Jego talent w świecie fingerstyle nie tylko przypomina o tradycji mistrzów, ale również przynosi nowe, innowacyjne brzmienia, podkreślając go jako cenionego artystę w środowisku muzyki akustycznej

(gitara akustyczna i śpiew)

Paweł Czop

absolwent szkoły muzycznej w Nowym Sączu, to nie tylko utalentowany skrzypek, ale także aktywny uczestnik wielu folkowych projektów. Jego muzyczne aranże wnoszą do zespołów góralski temperament, czyniąc go cenionym artystą, który wyraża tradycję i pasję na polu muzyki poetyckiej i folkowej

(skrzypce i mandolina)

Stefan Ryszkowski

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale aranżacji. Współpracował z wieloma zespołami i gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Od 1990 roku jest ściśle związany z Rzeszowską sceną muzyczną, którą tworzył, kształcąc kolejne pokolenia muzyków. Znany jako muzyk sesyjny w wielu projektach jazzowych, rockowych i folkowych
(gitara basowa) 

 

 

 

 

Andrzej Zając

wybitny artysta bluesowy, zaliczany do elity rzeszowskich bluesmanów, wyróżnia się nie tylko umiejętnością gry na harmonijce ustnej, ale także niezwykłą energią i wyjątkowym „feelingiem”. Jego muzyczna ekspresja doskonale współgra z bluesowym brzmieniem, czyniąc go niezapomnianym wykonawcą na lokalnej scenie muzycznej. Znany jest z udziału w wielu projektach muzycznych, gdzie jego pasja i zaangażowanie zawsze przyciągają uwagę. Jako harmonijkarz, Andrzej nie tylko przywołuje tradycyjne melodie bluesowe, lecz także eksperymentuje, dodając nowe wymiary do swojej sztuki. Jego muzyczna wrażliwość i zdolność do przekazywania emocji poprzez harmonijkę ustną sprawiają, że jest cenionym artystą zarówno wśród fanów bluesa, jak i kolegów z branży. Jego miejsce w czołówce rzeszowskich bluesmanów potwierdza nie tylko doświadczenie, ale także nieustanny rozwój i poszukiwanie nowych środków wyrazu w świecie muzyki folkowej (harmonijka ustna)

Historia zespołu

 

    Zespół powstał w 2016 roku, w nieco innym składzie niż obecnie . Ich debiutem był występ w Przeglądzie Piosenki Turystycznej „Barwinek” jako zespół MRPP. Wygrane eliminacje zawiodły grupę do Cisnej na dalszy etap konkursu, podczas Festiwalu Natchnieni Bieszczadem, gdzie panowie stanęli na podium zdobywając pierwsze miejsce.  To był ten moment, w którym, jak mówią, zdecydowali się dalej podążać tą drogą. W dalszych etapach dołączali kolejni muzycy: Stefan Ryszkowski – gitara basowa i Andrzej Zając – harmonijka ustna. Skład zmienił się, więc i nazwę zespołu chłopcy postanowili zmienić na bardziej uniwersalną – Grzane Wino i ta funkcjonuje do dziś. Od początku istnienia zespół tworzy muzykę do wierszy Bożeny Spryńskiej z Przemyśla, są to głównie kompozycje Marcina Iżeli lidera i wokalisty zespołu oraz gitarzysty Piotra Zaparta. Rok 2017 zespół zakończył w studio Jacka Młodochowskiego, pracując nad płytą „Bieszczady”. Kolejne lata to dalsze sukcesy: koncerty, wyróżnienia i wygrane , w tym międzynarodowe. Zespół rozwinął się i tchnął nowe brzemienia w życie, co poskutkowało wydaniem nowego krążka. W 2020 r. Grzane Wino wydało na świat drugą płytę pt. „Zielone pudełko”, na której zarejestrowane są przede wszystkim studyjne wersje utworów prezentowanych na festiwalach i koncertach w latach 2016-2020. Rok pandemii – 2021, zaowocował najbardziej sentymentalnym, ale również bardzo dopracowanym wydawnictwem „Melodie Nocy”.   Aktualnie zespół pracuje nad 4-tym albumem, który już niebawem ukaże się na rynku, a premiera planowana jest na 14. lutego 2024 r. W ich utworach można znaleźć elementy ulubionych gatunków muzycznych z przewagą folku, piosenki turystycznej i poetyckiej. Wnoszą nutkę optymizmu i melancholii proponując zanurzenie się w piękno ujętego słowami i muzyką krajobrazu, pokazując ich ulubiony temat – Bieszczady w nowym świetle.

Najważniejsze , choć nie jedyne, osiągnięcia zespołu :
2021 – OSPPT YAPA 2021 – Wyróżnienie za całokształt twórczości
2020 – II Festiwal Piosenki Uziemionej DOMÓWKA – Wyróżnienie
2020 – Międzynarodowy Festiwal Interporta – 1 miejsce
2019 – Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej BAKCYNALIA – 1 miejsce
2019 – Festiwal „Kropka 2019” PUCH – 2 miejsce
2019 – OPPT Nocnik w Łęczycy – 1 miejsce
2018 – OFPPiT „PRZY KOMINKU” w Kielcach– 3 miejsce i nagroda publiczności
2018 – Festiwal Danielka – GRAND PRIX ! (Kryształ Danielki – Nagroda główna festiwalu)
2018 – Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie – 2 miejsce
2018 – Przegląd Bazuna – 2 piosenki laureatki i wyróżnienie dla gitarzysty
2017 – Ogólnopolski Festiwal Natchnieni Bieszczadem – 1 miejsce
2016 – Przegląd Piosenki Turystycznej Barwinek – 1 miejsce